TDK Corporation CAA572C0G3A443J640LH
Part No.:
CAA572C0G3A443J640LH
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CAA572C0G3A443J640LH.pdf
Description:
CAP CER 0.044UF 1KV C0G NP0 SMD
Shipping
Inventory:603
Series:
MEGACAP, CA
Capacitance:
0.044 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.272" (6.90mm)
J-Lead
1. How to order CAA572C0G3A443J640LH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CAA572C0G3A443J640LH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAA572C0G3A443J640LH?
Image CAA572C0G3A443J640LH
Part Number CAA572C0G3A443J640LH
Manufacturer TDK Corporation
Series MEGACAP, CA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.044 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case SMD, J-Lead
Size / Dimension 0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.272" (6.90mm)