TDK Corporation CAA572C0G3A203J640LH
Part No.:
CAA572C0G3A203J640LH
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CAA572C0G3A203J640LH.pdf
Description:
CAP CER 0.02UF 1KV C0G NP0 SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MEGACAP, CA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.02 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.272" (6.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order CAA572C0G3A203J640LH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CAA572C0G3A203J640LH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAA572C0G3A203J640LH?
Image CAA572C0G3A203J640LH
Part Number CAA572C0G3A203J640LH
Manufacturer TDK Corporation
Series MEGACAP, CA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.02 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case SMD, J-Lead
Size / Dimension 0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.272" (6.90mm)