TDK Corporation CAA572C0G2J204J640LJ
Part No.:
CAA572C0G2J204J640LJ
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CAA572C0G2J204J640LJ.pdf
Description:
AUTOMOTIVE GRADE,INLINE MEGA CAP
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.272" (6.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order CAA572C0G2J204J640LJ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CAA572C0G2J204J640LJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAA572C0G2J204J640LJ?
Image CAA572C0G2J204J640LJ
Part Number CAA572C0G2J204J640LJ
Manufacturer TDK Corporation
Series CA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.2 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.272" (6.90mm)