C4532X7R3A472M160KA.pdf
| Image |  |
| Part Number | C4532X7R3A472M160KA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 4700 pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |