C4532X7R1H155M/1.60.pdf
| Image |  |
| Part Number | C4532X7R1H155M/1.60 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.075" (1.90mm) |