C3225X7R1H474K160AM.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3225X7R1H474K160AM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Open Mode |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |