C3225X7R1E225K/1.60.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3225X7R1E225K200AM | C3225X7R1E225K/1.60 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | C | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs | Obsolete |
| Capacitance | 2.2 µF | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | Open Mode | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.087" (2.20mm) | 0.071" (1.80mm) |