C3216Y5V1C475Z/1.15.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3216Y5V1C475Z/10 | C3216Y5V1C475Z/0.85 | C3216Y5V1C475Z/1.15 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | C | C | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF |
| Tolerance | -20%, +80% | -20%, +80% | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 16V | 16V | 16V |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) | Y5V (F) | Y5V (F) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | -30°C ~ 85°C | -30°C ~ 85°C |
| Features | - | - | - |
| Ratings | - | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | 1206 (3216 Metric) | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.051" (1.30mm) |