C3216X8R2A154M160AE.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3216X8R2A154M160AE |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | - |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.075" (1.90mm) |