TDK Corporation C3216X8R1C335K160AE
Part No.:
C3216X8R1C335K160AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C3216X8R1C335K160AE.pdf
Description:
CAP CER 3.3UF 16V X8R 1206
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C3216X8R1C335K160AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C3216X8R1C335K160AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C3216X8R1C335K160AE?
Image C3216X8R1C335K160AE
Part Number C3216X8R1C335K160AE
Product Status Active
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)