TDK Corporation C3216X7R2A105M160AE
Part No.:
C3216X7R2A105M160AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C3216X7R2A105M160AE.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C3216X7R2A105M160AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C3216X7R2A105M160AE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C3216X7R2A105M160AE?
Image C3216X7R2A105M160AE
Part Number C3216X7R2A105M160AE
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)