TDK Corporation C3216X7R1E225K/8
Part No.:
C3216X7R1E225K/8
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C3216X7R1E225K/8.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C3216X7R1E225K/8 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C3216X7R1E225K/8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C3216X7R1E225K/8?
Image C3216X7R1E225K160AA C3216X7R1E225K160AE C3216X7R1E225K/8
Part Number C3216X7R1E225K160AA C3216X7R1E225K160AE C3216X7R1E225K/8
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Active Obsolete
Capacitance 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 25V 25V 25V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL Soft Termination -
Ratings - - -
Applications General Purpose Boardflex Sensitive General Purpose
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.075" (1.90mm) 0.071" (1.80mm)