C3216X7R1C105K/1.15.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | C | C | C | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 1 µF | 1 µF | 1 µF | 1 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - | - | - |
| Thickness (Max) | 0.033" (0.85mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.051" (1.30mm) | 0.039" (1.00mm) |