TDK Corporation C3216X6S1H475K160AB
Part No.:
C3216X6S1H475K160AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C3216X6S1H475K160AB.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X6S 1206
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C3216X6S1H475K160AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C3216X6S1H475K160AB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C3216X6S1H475K160AB?
Image C3216X6S1H475K160AB
Part Number C3216X6S1H475K160AB
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X6S
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)