C3216X5R1E475K085AB.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3216X5R1E475K085AB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |