TDK Corporation C3216X5R1E106K160AB
Part No.:
C3216X5R1E106K160AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C3216X5R1E106K160AB.pdf
Description:
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Shipping
Inventory:360
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C3216X5R1E106K160AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C3216X5R1E106K160AB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C3216X5R1E106K160AB?
Image C3216X5R1E106K160AB
Part Number C3216X5R1E106K160AB
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)