C3216X5R1C475M/1.60.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3216X5R1C475M115AA | C3216X5R1C475M/1.60 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | C | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs | Obsolete |
| Capacitance | 4.7 µF | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V | 16V |
| Temperature Coefficient | X5R | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | -55°C ~ 85°C |
| Features | Low ESL | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.051" (1.30mm) | 0.071" (1.80mm) |