C3216JB1H475M085AB.pdf
| Image |  |
| Part Number | C3216JB1H475M085AB |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | JB |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Features | Low ESL |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |