C1608Y5V1H104Z/10.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1608Y5V1H104Z | C1608Y5V1H104Z/10 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | C | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 0.1 µF | 0.1 µF |
| Tolerance | -20%, +80% | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 50V | 50V |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) | Y5V (F) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | -30°C ~ 85°C |
| Features | - | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) |