TDK Corporation C1608Y5V1C105Z/10
Part No.:
C1608Y5V1C105Z/10
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608Y5V1C105Z/10.pdf
Description:
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608Y5V1C105Z/10 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608Y5V1C105Z/10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608Y5V1C105Z/10?
Image C1608Y5V1C105Z/10 C1608Y5V1C105Z
Part Number C1608Y5V1C105Z/10 C1608Y5V1C105Z
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation
Series C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 1 µF 1 µF
Tolerance -20%, +80% -20%, +80%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient Y5V (F) Y5V (F)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)