TDK Corporation C1608X8R1H473K080AE
Part No.:
C1608X8R1H473K080AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X8R1H473K080AE.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603
Shipping
Inventory:795
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X8R1H473K080AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X8R1H473K080AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X8R1H473K080AE?
Image C1608X8R1H473K080AE
Part Number C1608X8R1H473K080AE
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)