C1608X8R1H223M080AA.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1608X8R1H223M080AA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | High Temperature |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |