C1608X8R1H104K080AE.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1608X8R1H104K080AE |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | - |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |