TDK Corporation C1608X7R2A472M/10
Part No.:
C1608X7R2A472M/10
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R2A472M/10.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R2A472M/10 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R2A472M/10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R2A472M/10?
Image C1608X7R2A472M080AA C1608X7R2A472M080AE C1608X7R2A472M/10
Part Number C1608X7R2A472M080AA C1608X7R2A472M080AE C1608X7R2A472M/10
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Obsolete
Capacitance 4700 pF 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 100V 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - Soft Termination -
Ratings - - -
Applications General Purpose Boardflex Sensitive General Purpose
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)