TDK Corporation C1608X7R2A102M080AE
Part No.:
C1608X7R2A102M080AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R2A102M080AE.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R2A102M080AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R2A102M080AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R2A102M080AE?
Image C1608X7R2A102M080AE
Part Number C1608X7R2A102M080AE
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)