TDK Corporation C1608X7R1H682K
Part No.:
C1608X7R1H682K
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R1H682K.pdf
Description:
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R1H682K on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R1H682K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R1H682K?
Image C1608X7R1H682K
Part Number C1608X7R1H682K
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)