TDK Corporation C1608X7R1H472K
Part No.:
C1608X7R1H472K
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R1H472K.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R1H472K on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R1H472K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R1H472K?
Image C1608X7R1H472K080AE C1608X7R1H472K/10 C1608X7R1H472K
Part Number C1608X7R1H472K080AE C1608X7R1H472K/10 C1608X7R1H472K
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete
Capacitance 4700 pF 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination - -
Ratings - - -
Applications Boardflex Sensitive General Purpose General Purpose
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)