TDK Corporation C1608X7R1H222M
Part No.:
C1608X7R1H222M
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R1H222M.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R1H222M on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R1H222M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R1H222M?
Image C1608X7R1H222M080AE C1608X7R1H222M
Part Number C1608X7R1H222M080AE C1608X7R1H222M
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation
Series C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Obsolete
Capacitance 2200 pF 2200 pF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination -
Ratings - -
Applications Boardflex Sensitive General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)