TDK Corporation C1608X7R1C104K/10
Part No.:
C1608X7R1C104K/10
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X7R1C104K/10.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X7R1C104K/10 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R1C104K/10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R1C104K/10?
Image C1608X7R1C104K/10 C1608X7R1C104K
Part Number C1608X7R1C104K/10 C1608X7R1C104K
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation
Series C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)