TDK Corporation C1608X5R0J335M080AB
Part No.:
C1608X5R0J335M080AB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1608X5R0J335M080AB.pdf
Description:
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0603
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1608X5R0J335M080AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1608X5R0J335M080AB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X5R0J335M080AB?
Image C1608X5R0J335M080AB
Part Number C1608X5R0J335M080AB
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)