C1220X7R0J474M085AC.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1220X7R0J474M085AC |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL (Reverse Geometry) |
| Ratings | - |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0508 (1220 Metric) |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |