TDK Corporation C1220X5R1C224M085AC
Part No.:
C1220X5R1C224M085AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1220X5R1C224M085AC.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0508
Shipping
Inventory:317
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1220X5R1C224M085AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1220X5R1C224M085AC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1220X5R1C224M085AC?
Image C1220X5R1C224M085AC
Part Number C1220X5R1C224M085AC
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)