TDK Corporation C1005Y5V0J105Z
Part No.:
C1005Y5V0J105Z
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005Y5V0J105Z.pdf
Description:
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005Y5V0J105Z on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005Y5V0J105Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005Y5V0J105Z?
Image C1005Y5V0J105Z
Part Number C1005Y5V0J105Z
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 1 µF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)