TDK Corporation C1005X8R1H152M050BE
Part No.:
C1005X8R1H152M050BE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X8R1H152M050BE.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 50V X8R 0402
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X8R1H152M050BE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X8R1H152M050BE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X8R1H152M050BE?
Image C1005X8R1H152M050BE
Part Number C1005X8R1H152M050BE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)