TDK Corporation C1005X7R1H472K/50
Part No.:
C1005X7R1H472K/50
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X7R1H472K/50.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X7R1H472K/50 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X7R1H472K/50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X7R1H472K/50?
Image C1005X7R1H472K050BA C1005X7R1H472K050BE C1005X7R1H472K/50
Part Number C1005X7R1H472K050BA C1005X7R1H472K050BE C1005X7R1H472K/50
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete
Capacitance 4700 pF 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL Soft Termination -
Ratings - - -
Applications General Purpose Boardflex Sensitive General Purpose
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.024" (0.60mm) 0.022" (0.55mm)