TDK Corporation C1005X7R1H152M050BA
Part No.:
C1005X7R1H152M050BA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X7R1H152M050BA.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X7R1H152M050BA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X7R1H152M050BA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X7R1H152M050BA?
Image C1005X7R1H152M050BA
Part Number C1005X7R1H152M050BA
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)