TDK Corporation C1005X7R1H102K050EA
Part No.:
C1005X7R1H102K050EA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X7R1H102K050EA.pdf
Description:
COMMERCIAL GRADE,0402,X7R,50V,1N
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X7R1H102K050EA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X7R1H102K050EA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X7R1H102K050EA?
Image C1005X7R1H102K050EA
Part Number C1005X7R1H102K050EA
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)