TDK Corporation C1005X6S0J474K050BC
Part No.:
C1005X6S0J474K050BC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X6S0J474K050BC.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X6S0J474K050BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X6S0J474K050BC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X6S0J474K050BC?
Image C1005X6S0J474K050BC
Part Number C1005X6S0J474K050BC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X6S
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)