TDK Corporation C1005X6S0G475M050EC
Part No.:
C1005X6S0G475M050EC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X6S0G475M050EC.pdf
Description:
COMMERCIAL GRADE,0402,X6S,4V,4.7
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X6S0G475M050EC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X6S0G475M050EC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X6S0G475M050EC?
Image C1005X6S0G475M050EC
Part Number C1005X6S0G475M050EC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X6S
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)