TDK Corporation C1005X5R1C473M050BA
Part No.:
C1005X5R1C473M050BA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X5R1C473M050BA.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X5R1C473M050BA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X5R1C473M050BA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X5R1C473M050BA?
Image C1005X5R1C473M050BA
Part Number C1005X5R1C473M050BA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)