TDK Corporation C1005X5R1C225K050EC
Part No.:
C1005X5R1C225K050EC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X5R1C225K050EC.pdf
Description:
COMMERCIAL GRADE,0402,X5R,16V,2.
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X5R1C225K050EC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X5R1C225K050EC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X5R1C225K050EC?
Image C1005X5R1C225K050EC
Part Number C1005X5R1C225K050EC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)