C1005X5R0J154K050BB.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1005X5R0J154K050BB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | Low ESL |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |