TDK Corporation C1005X5R0G225K050BB
Part No.:
C1005X5R0G225K050BB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005X5R0G225K050BB.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005X5R0G225K050BB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005X5R0G225K050BB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005X5R0G225K050BB?
Image C1005X5R0G225K050BB
Part Number C1005X5R0G225K050BB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)