TDK Corporation C1005C0G1H560J050BA
Part No.:
C1005C0G1H560J050BA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005C0G1H560J050BA.pdf
Description:
CAP CER 56PF 50V C0G 0402
Product Status:
Last Time Buy
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005C0G1H560J050BA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005C0G1H560J050BA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005C0G1H560J050BA?
Image C1005C0G1H560J050BA
Part Number C1005C0G1H560J050BA
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Capacitance 56 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)