TDK Corporation C1005C0G1H390J/50
Part No.:
C1005C0G1H390J/50
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005C0G1H390J/50.pdf
Description:
CAP CER 39PF 50V C0G 0402
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
39 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005C0G1H390J/50 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005C0G1H390J/50 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005C0G1H390J/50?
Image C1005C0G1H390J050BA C1005C0G1H390J/50
Part Number C1005C0G1H390J050BA C1005C0G1H390J/50
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation
Series C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Obsolete
Capacitance 39 pF 39 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)