TDK Corporation C1005C0G1H160J
Part No.:
C1005C0G1H160J
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005C0G1H160J.pdf
Description:
CAP CER 16PF 50V C0G 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
16 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005C0G1H160J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005C0G1H160J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005C0G1H160J?
Image C1005C0G1H160J
Part Number C1005C0G1H160J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 16 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)