TDK Corporation C1005C0G1H101J/50
Part No.:
C1005C0G1H101J/50
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005C0G1H101J/50.pdf
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G 0402
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005C0G1H101J/50 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005C0G1H101J/50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005C0G1H101J/50?
Image C1005C0G1H101J050BA C1005C0G1H101J050BE C1005C0G1H101J050EA C1005C0G1H101J/50
Part Number C1005C0G1H101J050BA C1005C0G1H101J050BE C1005C0G1H101J050EA C1005C0G1H101J/50
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete
Capacitance 100 pF 100 pF 100 pF 100 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL Soft Termination - -
Ratings - - - -
Applications General Purpose Boardflex Sensitive General Purpose General Purpose
Failure Rate - - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - - 0.022" (0.55mm) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.024" (0.60mm) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)