TDK Corporation C1005C0G1H0R5C050BA
Part No.:
C1005C0G1H0R5C050BA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C1005C0G1H0R5C050BA.pdf
Description:
CAP CER 0.5PF 50V C0G 0402
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.5 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005C0G1H0R5C050BA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1005C0G1H0R5C050BA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005C0G1H0R5C050BA?
Image C1005C0G1H0R5C050BA
Part Number C1005C0G1H0R5C050BA
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.5 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)