C0816X7R1C103M050AC.pdf
| Image |  |
| Part Number | C0816X7R1C103M050AC |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0306 (0816 Metric) |
| Size / Dimension | 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |