TDK Corporation C0816X7R0J224M050AC
Part No.:
C0816X7R0J224M050AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C0816X7R0J224M050AC.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0306
Shipping
Inventory:781
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0306 (0816 Metric)
Size / Dimension:
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0816X7R0J224M050AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C0816X7R0J224M050AC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0816X7R0J224M050AC?
Image C0816X7R0J224M050AC
Part Number C0816X7R0J224M050AC
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0306 (0816 Metric)
Size / Dimension 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)